NIH Fellowship Winners

NIH NRSA MD/PhD Fellowship Awardees - 14


Aadeel Akhtar (NICHD-F30) – Neuroscience

Maritza Alvarado (NIA-F31) – Neuroscience

Waqar Arif (NIDDK-F30)—Biochemistry

Paven Aujla (NIDDK-F30) – Neuroscience

Matthew Biehl (NIDDK-F30) – M & I Physiology

Emilia Calvaresi (NCI-F30) – Biochemistry

Sharon Choi (NHLBI-F30) – Biochemistry

Greg Damhorst (NIAID-F30) – Bioengineering

Daniel Harris (NCI-F30) – Biochemistry

Helen Hwang (NCI F-30) – Bioengineering

Itamar Livnat (NIDA-F30) – M & I Physiology

Kenny Long (NIAID-F30) – Bioengineering

Lily Mahapatra (NCI-F30) – M & I Physiology

Martina Mustroph (NIDA-F30) – Neuroscience

 

NIH NRSA MD/PhD Fellowship Graduates - 44


Sabra Abbott (NINDS-F30) – M & I Physiology

Luciana Amado (NIGMS-F31) – Microbiology (PhD only)

Tom Anderson (NIDDK-F30) – Chemistry

Katherine Ayoade (NIAID-F31) – Biochemistry

Sean Barnes (NIAAA-F31) – Nutritional Sciences

Gordon Buchanan (NIMH-F30) –M & I Physiology

Joanna Burton (NIDCD-F30) – Speech & Hearing Science

David Cervantes (NHLBI-F31) – M & I Physiology

John Chang (NIMH-F30) – Electrical & Computer Engineering

Georgina Cheng (NIAID-F31) – Veterinary Pathobiology

Dylan Dodd (NIDDK-F30) - Microbiology

Laura Edwards (NIMH-F30) – Community Health

Youssef Elias (NIDA-F30) – Biochemistry

Christopher Erb (NIMH-F30) – Community Health

Margaret Ferris (NINDS-F30) -- Neuroscience

Parley Fillmore (NINDS-F30) – Veterinary Pathobiology

Monica Forbes (NIBIB-F30) – Bioengineering

Vikas Gulani (NIMH-F30) – M & I Physiology

Jill Gunther (NIEHS-F30) – Chemistry

Matthew Hartman (NINDS-F30) – Animal Sciences

Russell Horwitz (NIDA-F30) – Community Health

Graham Huesmann (NINDS-F30) – Neuroscience

Mark Hwang (NIDDK-F30) – Bioengineering

Scott Irwin (NIMH-F30) – Neuroscience

Chenara Johnson (NHLBI-F31) – Bioengineering

Andrew Krivoshik (NIDA-F30) –Biophysics

Michael Lasker (NINDS-F30) – Biochemistry

Sean Li (NINDS-F30) – Biochemistry

John Maier (NIMH-F30) – Physics

Stefani Martin (NIAID-F31) – Microbiology

Daiva Mattis (NHLBI-F30) – Biochemistry

Michael Milham (NIMH-F30) – Neuroscience

Ken Morris (NIA-F30) – Neuroscience

Kieran Normoyle (NIDDK-F30) – M & I Physiology

Alex Parent (NIDDK-F30) – Chemistry

Todd Patrick (NIMH-F30) – Neuroscience

Sarah Richman (NIEHS-F30) – Biochemistry

Adrian Rodriguez (NCI-F31) – Biochemistry

Hanna Stevens (NIDCD-F30) – Neuroscience

Abdel Tahari (NINDS-F30) – Physics

Matthew Thorpe (NHLBI-F30) – Nutritional Sciences

Mickey Trockel (NIAAA-F30) – Community Health

JP Yu (NIDA-F30) – Biophysics

Leonid Zamdborg (NIDA-F30) – Biophysics